Ilustracja towarzyszyła słowu pisanemu od stuleci, początkowo jako ręcznie malowane ryciny w pisanych przez mnichów księgach. Po wynalezieniu druku, jako grafiki odbijane z drewnianych tabliczek, aż po druk maszynowy, którego rozkwit przypada na XIX w. To czas, w którym ilustracja stała się pożądanym elementem różnego rodzaju publikacji od naukowych po literaturę piękną. Największą jednak rolę odegrała w książkach dla dzieci.
Bazując na badaniach z dziedziny psychologii rozwoju ustalono, że im młodszy odbiorca tym prostszy powinien być przekaz. Ilustracja dla maluszków powinna zgodnie z tą zasadą, składać się z prostych form o wyraźnych granicach i czystych jednolitych barwach. Publikacje dla najmłodszych bazują wyłącznie na obrazie. Umiejętne uproszczenie obrazu jest niezbędne aby dziecko mogło skupić uwagę. Teks, pojawia się w książeczkach nieco później. Im dziecko starsze, tym szersza staje się w książeczkach paleta barw, forma staje się bardziej złożona a tekst odgrywa coraz większą rolę.
W publikacjach dla dzieci w wieku przedszkolnym, ilustracja i tekst stają się przez moment równoprawnymi składowymi książki. Jest to czas kiedy ilustracja, w sposób szczególny, tworzy nastrój, pobudzania wyobraźnię, rozwija wrażliwość estetyczną dziecka.
Kiedy młody czytelnik osiąga wiek dziesięciu, jedenastu lat, ilustracja ponownie zmienia swoją funkcję. Staje się uzupełnieniem słowa pisanego. Kolor przestaje mieć decydujące znaczenie. Częste są więc publikacje z ilustracjami monochromatycznymi. Wcale nie rzadko zdarza się, że zadaniem ilustracji jest wprowadzenie elementu humoru do zbyt trudnego dla dzieci tekstu. W książkach dla nastolatków zwykle jedyną funkcją ilustracji jest zaakcentowanie jakiegoś wątku, lub przerwanie bloku tekstu, aby dać "chwilowy oddech" młodym oczom. To okres przejścia między literaturą dziecięcą a beletrystyczną literaturą dla dojrzałego czytelnika, gdzie "obraz" pojawia się już niemal wyłącznie na okładkach.
Wzor to Motyw lub z angielskiego Pattern, odnoszacy się do wizualnych powtórzeń kadru (ang.Rapport) w obszarze projektowania.
W duzej przewadze oferowane sa tekstylia we wzory kwiatowe bo te znajduja najwieksza publicznosc i ostateczny klient czesciej wybiera wzor kwiatowy, choc fajny, atrakcyjny wzor wcale nie musi byc z kwiatami. Ciekawy motyw mozna zaprojektowac uzywajac wszelkich elementow, czasem nawet takich, ktorych nie podejrzewalbys o to, ze stworza atrakcyjny efekt.
Chcesz tworzyc wzory? Oto kilka porad.